Grozs

Summa bez PVN PVN 21% Kopā
€ 0.00 € 0.00 € 0.00

Apskatīt grozu

Turpināt ieprikties

Monstera p12 (Monstera Obliqua/Monkey Leaf)

Attēlam ir ilustratīva nozīme. Jautājumu gadījumā zvaniet/rakstiet +371 25721888 vai eveikals@zieduekspresis.lv norādot saņēmēju un izvēlēto preci (nosaukums/kods). 6.51 EUR Cena norādīta ar PVN
Nav noliktavā
Parametri
Noliktavā:0
Preces krāsa var atšķirties no attēlā redzamās.

MONSTERA (Adansona monstera, „Monkey leaf”)
Monstera Adansonii

‘Monstera Adansonii’ jeb Adansona monstera ir ‘Monstera deliciosa’ mazā māsa – arī šī monstera ir augs ar lielām caurumotām sirdsveida lapām, tikai daudzkārt mazāka izmēra, un tādēļ ērtāk iekļaujama ikvienā telpā. Šī mini monstera ir neazivietojama, ja savu telpu vēlaties pārvērst mazajos džungļos – to ne tikai var novietot uz palodzes vai plaukta, bet, nodrošinot atbalsta posmus, to var iemācīt arī kāpelēt pa sienām.

‘Monstera adansonii’ dzimtene ir Centrālā un Dienvidamerika, Meksikas dienvidu daļa un Karību jūras salas, kur tā parasti mīt dziļi tropu lietus mežos, un to uzplaukšanai ir nepieciešams tikai netiešs spilgts apgaismojums. Pateicoties caurumotajām sirdsveida vai reizēm ovālajām lapām, augam džungļos ir iespēja gan noķert pietiekami daudz saulesgaismas (uztverot to ar lapas zaļo daļu), gan vienlaikus saulesgaisma var aizsniegt arī auga saknes, iespīdot pa lapās esošajiem caurumiem. Atjautīgi, vai ne? Caurumi lapās kalpo vēl kādam mērķim – pateicoties tiem, augs var pretoties spēcīgam vējam, vienkārši ļaujot brīzei izpūst cauri!

Savvaļā pavasara mēnešos monstera zied krēmkrāsas ziediem ar purpursarkanām notīm. Telpās audzētās monsteras ne vienmēr uzzied, un tām, atšķirībā no M. deliciosa nav augļu.

Šīs monsteras ir visnotaļ populāras ne tikai interesantās lapu formas dēļ, bet arī pateicoties ātrajam augšanas tempam. Turklāt, M. adansonii dzen gaisa saknes, un, ja tās atrod, kam pieķerties vai apvīties, kļūst par ložņājošu augu. Tādējādi varat veidot brīnišķīgas kaskādes ar iekārtajos puķupodos audzētām monsterām, vai veidojot mežonīgu, dzīvības pilnu zaļo sienu.

Daudz retāk sastopams vēl kāda monsteras suga – M. obliqua – tās lapās caurumi ir tik lieli, ka lapu zaļā daļa ir vien knapa diega platumā, veidojot interesantu lapu mežģīni.

IZCELSME: Plaši sastopama Centrālajā un Dienvidamerikā, Mazajās Antiļu salās. Dabiskais monsteru biotops bieži atrodas džungļu upju ielejās, tuvu ūdens līmenim.

IZMĒRS: Pieauguša auga izmērs ir ap 90 – 150 cm. No pavasara līdz agram rudenim M. adansonii aug diezgan ātri.To var regulāri apcirpt, lai kontrolētu izmēru un veidotu apjomu. Ja ierādīsiet savai monsterai, kā kāpelēt, tā izvērtīsies, tik plašā areālā, kamēr vien atradīs, pie kā pieķerties, vai tik ilgi, līdz pietrūks vietas kāpšanai. Vēlu rudenī un ziemā, augam iestājas miera periods, kad tas pārtrauc aktīvo augšanu. Attiecīgi – siltajā sezonā augam būs daudz jaunu lapau, vēsajā – nevienas.

TEMPERATŪRA: Monsterai, kā jau džungļu augam, piemērota būs silta telpa, ideāli, ja temperatūra būs +18…+30°C, bet ne zemāka par +10°C. Ja vasaras laikā esat iznesuši monsteru uz balkona vai dārzā, laikā, kad nakts temperatūra draud pazemināties līdz +5°C, vēlams augu nogādāt telpās, lai nodrošinātu vairāk siltuma. Augs nav izturīgs pret salu un aukstumu, un, atrodoties zemā temperatūrā, tam var rasties nopietni lapu bojājumi, un potenciāli tas var izraisīt arī paša auga bojāeju.

VIDE: Monsterai patīk visnotaļ gaišas telpas ar augstu gaisa mitruma līmeni, tāpēc tai visnotaļ piemērota vieta var būt vannasistaba ar logu. Izvairieties novietot tiešos saules staros, jo tie var radīt apdegumus skaistajām lapām. Dabiskajā dzīvotnē M. adansonii aug lietus mežos un džungļiem līdzīgās teritorijās – gluži dabiski augs vislabāk jutīsies apgaismojumā, kas atdarina šo vidi. Optimāla būs netieša spilgta gaisma, kas ir kliedēta vai pat vietā, kas ir daļēji noēnota. Pilnīgā ēnā augs arī var veģetēt, taču augšana būtiski palēnināsies.

Podam, kurā augs iestādīts, nevajadzētu būt pārlieku lielam attiecībā pret pašu augu, jo tas var veicināt sakņu puvi.

Nenovietojiet augu gaisa kondicioniera vai sildītāja ventilācijas ceļā – mākslīgā gaisa plūsma var samazināt gaisa mitrumu telpā, kas šiem džungļu augiem ir būtisks!

AUGSNE: M. adansonii būtiska ir labi drenējoša augsne, un tā kā augam ir nepieciešama pastāvīga mitruma saglabāšana, laba izvēle būs kūdras maisījums – kūdra sākumā absorbē ūdeni sevī un tad lēnām to atdod augiem, ļaujot liekajam ūdenim brīvi notecēt. Papildu drenāžu var palīdzēt nodrošināt orhidejām paredzētas augsnes, priežu mizu vai, piemēram, perlīta pievienošana augsnes maisījumam. Augsnes pH līmenis var būt no nedaudz skāba līdz viegli sārmainam – ideāli diapazonā no 5,5 līdz 7,0.

MĒSLOŠANA: Monsteru prasības pēc papildu mēslojuma mēdz būt atkarīgas no auga lieluma. Jauns augs, kas novietots ne pārāk gaišā telpā augs lēnāk, tāpēc arī barot to būs nepieciešams retāk. Nobriedušākiem un lielākiem augiem telpās ar spilgtu gaismu var būt nepieciešams ievērojami vairāk mēslojuma. Tikko pārstādītai monsterai, svaigā barības vielām bagātā augsnē barošana būs nepieciešams pēc vairākiem mēnešiem.

Veģetācijas periodā divreiz nedēļā izmantojiet universālu ūdenī šķīstošu mēslojumu, ieteikto daudzumu atšķaidot uz pusi. Katrā otrajā laistīšanas reizē izmantojiet šādu barojošu „kokteili”, un jūsu monsterai vajadzētu būt laimīgai. Vēlā rudenī vai ziemas mēnešos barojiet tikai reizi mēnesī, jo augi šajā laikā aktīvi neaug.

LAISTĪŠANA: Laistiet monsteru aptuveni reizi nedēļā, ļaujot augsnei starp laistīšnas reizēm viegli apžūt – augsnei jābūt mitrai, nevis slapjai. Rasiniet auga lapas un laiku pa laikam neaizmirstiet tām noslaucīt putekļus ar mitru lupatiņu!

Laistīt monsteru ieteicams, izmantojot pakāpeniskās samitrināšanas metodi – pirms laistīšanas pārliecinieties, ka augsnes virskārt ir izžuvusi aptuveni 2 cm dziļumā, un samitriniet to, pagaidiet dažas minūtes un tad aplejiet augu, līdz liekais ūdens sāk notecēt no drenāžas atveres puķupodā.

Gaisa mitrinātāja novietošana auga tuvumā nebūt nav peļama ideja. Lielisks veids kā palielināt gaisa mitrumu, ir zem auga novietot paplāti ar oļiem, kas aplieti ar ūdeni – tam iztvaikojot mitruma līmenis ap augu palielināsies.

AUDZĒŠANAS SAREŽĢĪTĪBA: Viegli kopjams augs.

Monsterām mēdz uzmesties tīklērces un bruņutis. Ja kaitēkļu daudzums ir neliels, varat no tiem atbrīvoties, izmantojot vates tamponu, kas iemērkts spirtā. Tīklērcēm ieteicams lietot nīma eļļu, nomiglojot lapu virsmas un kātiņus ar plānu nīma eļļas daudzumu. Ja šādi neizdodas apkarot kaitēkļus, apsveriet iespēju izmantot organisko pesticīdu uz piretrīna bāzes.

Monsterai var parādīties lapu plankumi – dzelteni vai brūni plankumi, kas lēnām izplatoties, pārklāj lielu daļu lapas virsmas. Parasti plankumu veidošanos izraisa sēnīšinfekcija. Lai ar to cīnītos, kā organisku risinājumu var izmantot fungicīda aerosolu uz vara bāzes.

Tomēr lapu dzelti var izraisīt arī pārlaistīšana. Dzeltēšanu un brūnus laukumus var radīt pārāk daudz tiešas saulesgaismas uz auga lapām.

Ja saknes sāk kļūt redzamas no puķupoda apakšas, ziniet, ka ir pienācis laiks augu pārstādīt. Tas ir labs brīdis, kad pārbaudīt auga saknes, un izgriezt visus sakņu posmus, kuriem varētu būt uzmetusies puve.

Laiku pa laikam apgrieziet monsterai visas bojātās, brūnās vai mirušās lapas. Varat apgriezt izstīdzējušos kātus, lai veidotu augu kuplāku.

Lai iemācītu monsterai kāpelēt pa sienām, nodrošiniet tai izturīgu režģi vai balstu, un, izmantojot auduma aukliņas vai platas un mīkstas plastmasas aukliņas, brīvi piesieniet kāta daļas pie atbalsta. Atstājiet vietu ap kātu, lai tas varētu pārvietoties. Laika gaitā monstera attīstīs gaisa saknes no kātiem un pati aizķers savu atbalstu. Tajā brīdī varat noņemt visas stiprinājuma saites, ļaujot augam izturēt savu svaru.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku mājas lapas lietošanas pieredzi. Lasīt vairāk