Grozs
Apskatīt grozu
MONSTERA
Monstera deliciosa
Gardais briesmonis jeb Šveices siera augs – tā reizumis mēdz dēvēt tropisko augu ar curumotām vēdekļveida lapām. ‘Monstera deliciosa’ tulkojumā no latīņu valodas tiešām arī nozīmē ‘gardais monstrs’ jeb briesmonis – par briesmoni tā kā būtu skaidrs, jo augs ir liels, lielām lapām, kas mēnesgaismā var rādīties visai spocīgas, bet gardais – jo savvaļā sastopamajām monsterām mēdz veidoties arī gardi (domājams), no skata čiekuriem līdzīgi augļi.
Savvaļā monstera aug lielāku koku pazarē, tāpēc caurumotās lapas ir auga evolūcija cīņā par mazumiņu saules gaismas, kas tam, šādos apstākļos augot, varētu būt pieejama. Turklāt monsteras lapām raksturīgie caurumi veidojas laika gaitā, nenobriedušiem augiem, un, iegādājoties jaunu monsteru, var gadīties, ka tās lapas nebūt nav caurumotas.
Monsteras zied reti, un tās ziedi – plīvurā tītas ziedvālītes – netiek uzskatīti par īpaši vērtīgiem. Monsteras dzīves ilgums ir 10 un vairāk gadu. Augs neprasa sarežģītu aprūpi un tas zaļos un kuplos arī pieticīgā daudzumā gaismas, taču reizi gadā aprīlī to vēlams pārstādīt un laiku pa laikam noslaucīt putekļus no lielajām, košajām, spīdīgajām lapām.
Esiet piesardzīgi saskarē ar monsteras šūnsulu – kā visiem ārumu dzimtas augiem tā var būt viegli toksiska.
IZCELSME: Dienvidamerikas un Ziemeļamerikas ekvatoriālā josta: Meksika, Kostarika, Gvatemala, Panama.
IZMĒRS: Mājas apstākļos istabā izaug līdz 2,3 m augsta. Augam gada laikā vidēji izaug 2-3 lapas.
TEMPERATŪRA: Vēlams izvairīties no zemām temperatūrām. Vasarā augam patīkama būs temperatūra līdz pat +29°C, taču ziemā vēlams nodrošināt aptuveni +16°C.
VIDE: Telpa ar augstāku mitruma līmeni būs piemērotāka, nekā sausa telpa, taču arī sausā telpā monstera augs labi. Monsteru vēlams novietot austrumu vai rietumu puses logu tuvumā. Ja telpā, kurā atrodas mostera, uz to vērsti dienvidu puses logi, vēlams augam nodrošināt ēnu.
AUGSNE: Barības vielām bagāta, labi uzturoša augsne. Piemēram, 1 daļa kūdras, 2 daļas humusa, 1 daļa rupju smilšu vai perlīta. Augsnei, kurā iestādīta monstera, noteikti jābūt labi drenējošai.
MĒSLOŠANA: No pavasara līdz rudenim mēslojiet 2 reizes mēnesī ar lapukokiem paredzētu mēslojumu.
LAISTĪŠANA: Augam nepieciešama mērena laistīšana, ar siltu ūdeni ar zemu skābumu. Jāpielūko, lai augsne pastāvīgi būtu mēreni mitra.
AUDZĒŠANAS SAREŽĢĪTĪBA: Viegli kopjams augs. Augam paaugoties nepieciešams balsts, regulāra mēslošana, kā arī, labos augšanas apstākļos to būs nepieciešams pārstādīt reizi gadā.
Augu var apsēst tīklērces un blaktis. Ja vērojama lapu dzeltēšana, pēc tam tām kļūstot brūnām, īpaši, ja tas notiek ziemā, iespējams, ka augam uzmetusies sakņu puve. Minerālu trūkuma dēļ auga lapas var kļūt neizteiksmīgi bālas, lēnām dzeltēt lapu galos. Nepietiekamas gaismas apstākļos monsteras lapas būs mazas, bez raksturīgās perforācijas jeb caurumiem, kā arī vāri augs, veidojot atsegtu stumbru. Taču lapas var dzeltēt un kļūt bālas arī pārlieku gaišā telpā – tad tām turklāt vēl arī raksturīgi sausi brūni plankumi ar caurumu vidū – it kā tas būtu izdedzināts. Brūni, sausi plankumi lapu galos būs monsteras reakcija uz pārlieku sausu gaisu telpā, bet tumši plankumi uz lapām veidosies aukstumā. Vecākiem augiem lapas var sākt dzeltēt un nokrist pavisam – tas ir normāli, un varētu teikt – tā monstera noveco.