Grozs

Summa bez PVN PVN 21% Kopā
€ 0.00 € 0.00 € 0.00

Apskatīt grozu

Turpināt ieprikties

Orhideja Dendrobija (Dendrobium Nobilis)

Attēlam ir ilustratīva nozīme. Par krāsas vai formas izvēli zvaniet/rakstiet +371 25721888 vai eveikals@zieduekspresis.lv norādot saņēmēju un izvēlēto preci (nosaukums/kods) vai tā tiks izvēlēta nejauši. 13.10 EUR Cena norādīta ar PVN

Orhideja Dendrobija (Dendrobium Nobilis)

Attēlam ir ilustratīva nozīme. Par krāsas vai formas izvēli zvaniet/rakstiet +371 25721888 vai eveikals@zieduekspresis.lv norādot saņēmēju un izvēlēto preci (nosaukums/kods) vai tā tiks izvēlēta nejauši. 13.10 EUR Cena norādīta ar PVN
Nav noliktavā
Parametri
Noliktavā:0
Preces krāsa var atšķirties no attēlā redzamās.

DENDROBIJA ‘NOBILE’ ORHIDEJA

Dendrobium nobile

‘Nobile’ tipa dendrobija ir orhideju dzimtas augs, uz kura kātiem visā to garumā pamīšus izvietojušies krāšņi, nereti arī smaržojoši, ziedi violetos, baltos vai rozā toņos. Augs zied ziemā un agrā pavasarī, kas ir īpaši patīkami, jo gandrīz nekas cits šajā laikā nezied. Dabā, tropu un subtropu reģionos sastopams vairāk nekā 1500 dendrobiju sugu un tās tiek plaši kultivētas kā telpaugi.

Savā dabiskajā biotopā ‘nobile’ dendrobijas sastopamas kalnu mežos un ielejās, kur kā epifētisks augs nereti tās pieķērušās sūnainām smilšakmens klintīm vai citiem augiem. ‘Dendrobium nobile’ savā dzīves ciklā rada vairākus jaunus stādiņus, kas var augt atsevišķi no mātes auga. Patiesībā viss auga kāts ir pseidotuberīdijs, kas atkarībā no gaismas pieejamības un temperatūras svārstībām laikā, kad būtu jāveidojas ziedpumpuriem, vai nu izveido ziedpumpurus vai jaunus stādiņus sauktus par ‘keiki’.

Ja vien iespējams vasarā un rudenī nodrošināt augam atrašanos ārpus telpām – uz balkona vai iznesot dārzā, šīs orhidejas ir ļoti viegli kopjamas, un var uzziedēt pat divas reizes gadā, ikreiz ziediem saglabājoties vairākus mēnešus ilgi. Nobrieduši augi reizēm visu gadu turpina veidot jaunus kātus un ziedēt gandrīz cauru gadu. Tomēr dzīvoklī, bez iespējas nodrošināt augam atrašanos ārpus telpām vasarā un pirms jaunu ziedpumpuru veidošanās rudenī, atkārtoti uzziedināt dendrobiju var neizdoties.

Tradicionālajā ķīniešu medicīnā ‘dendrobium nobile’ ir viens no 50 pamata ārstniecības augiem pazīstams kā ‘shí hú’, kam piemīt tonizējošas, savelkošas, atsāpinošas, drudzi mazinošas un pretiekaisuma īpašības, un tā tiek lietota lai uzlabotu apetīti un gremošanu un veicinātu šķidrumu izdalīšanos, kā arī dažādu nopietnāku saslimšanu kā cudkura diabēta, infekcijas slimību un audzēju ārstēšanā. Lai arī Eiropas Savienībā šī auga lietošanai uztura bagātinātājos tiek ieteikts ievērot piesardzību, nav novērots, ka tas būtu toksisks ne cilvēkiem, ne mājdzīvniekiem.

Lai arī Āzijas virtuvē šīs orhidejas ziedi mēdz tikt izmantoti ēdiena dekorēšanā, pievienoti „wok” pannā gatavotos ēdienos vai fritēti mīklas mundierī kā tempura, parasti šis augs vai tā daļas netiek ēstas. Biežāk tās tiek izkaltētas un aplietas ar karstu ūdeni, un lietotas kā tēja.

IZCELSME: Dienvidķīna, Tibeta, Himalaju reģions – Nepāla, Butāna, Bangladeša, Indoķīnas reģions – Taizeme, Laosa, Vjetnama, Mjanma, Klusā okeāna salas un Austrālija.

IZMĒRS: 15 cm – 1,20 m. Ap 1 m augsti parasti izaug šīs orhidejas ziedkāti, un tā kā tie izvietojušies uz salīdzinoši neliela sakņu balsta, augs ir visnotaļ nestabils un bieži mēdz apgāzties, ja nav pietiekami smaga puķupoda, kas to palīdzētu noturēt vertikālā pozīcijā.

TEMPERATŪRA: Vasarā, kad augs aktīvi aug, ideāla temperatūra tam būtu +25 °C dienā un +20 °C naktī. ‘Nobile’ tipa dendrobijas ir visnotaļ noturīgas pret aukstumu, pielūkojot, ka augsnes substrāts ir sauss. Ja augs ārpus telpām turēts jau kopš vasaras sākuma un, sākoties rudenim, pakāpeniski pierod arī pie vēsākas gaisa temperatūras, tas var izturēt pat nelielu salu. Lai veicinātu ziedēšanu, temperatūrai nevajadzētu būt augstākai par +5…+10 °C naktī un +15…+20 °C dienā – temperatūras svārstību amplitūdai diennaktī vēlams būt ap 8-10 grādiem, jo tas veicinās pumpuru veidošanos. Ja nav iespējas augus rudenī novietot uz balkona vai dārzā, vai nodrošināt vēsu temperatūru naktī, reizēm pat iesaka augus uz nakti ievietot ledusskapī, līdz tiem parādās pumpuri – siltumā pumpuru vietā gluži vienkārši var izveidoties jauni stādiņi (‘keiki’). Līdzko pumpuri izveidojušies, augu mierīgi (ne strauji) var ienest atpakaļ istabā un gaidīt ziedu uzplaukšanu, kas parasti gaidāma janvārī vai februārī.

VIDE: Augs mīl būt gaismas lutināts, tāpēc novērtēs, ja ziemas periodā novietosiet to pavisam netālu – līdz pusmetra attālumam – no loga. Vislabāk šo orhideju novietot tieši pie dienvidu puses logiem, taču, ja telpa kopumā ir gaiša, augs var labi justies arī pie austrumu un rietumu puses loga. Savukārt jau parādoties spožajai pavasara saulītei, jāuzmana, lai tā neapdedzina auga lapas, tāpēc vismaz dienas vidus un pēcpusdienas saulē esošiem augiem nepieciešams nodrošināt paēnu, bet pārējā laikā – vēlams, lai telpā būtu ļoti daudz gaismas.

Lai veicinātu ziedēšanu, augam nepieciešams izjust temperatūras svārstības, tāpēc tad, kad pavasarī vai vasaras sākumā, kad naktīs temperatūra ir nostabilizējusies virs +5…+10 °C, iznesiet orhideju ārā un novietojiet gaišā vietā, kur iespējams nodrošināt paēnu – vismaz vasarā. Rudenī pakāpeniski radiniet augu pie atklātas saules gaismas (radinot pakāpeniski iespējams izvairīties no lapu apdegšanas saulē), līdz visbeidzot novietojiet vietā, kur saulesgaismu nekas neaizēno (taču augam virsū nelīst lietus), jo tieši liels saulesgaismas daudzums pa dienu un zemāka temperatūra naktī ir nozīmīgs auga ziedēšanu veicinošs faktors, un nesaņemot pietiekami daudz gaismas, orhideja var neuzziedēt.

Kopumā ‘nobile’ tipa dendrobijas pacieš karstus laika un vides apstākļus, ja telpā tiek nodrošināts mēreni augsts mitruma līmenis un ja telpas ir labi vēdinātas. Patiesībā šis augs cauru gadu neiebilstu un pat priecātos par vieglu vējiņu.

To, vai augam gaismas ir pietiekami, viegli var noteikt pēc tā lapu krāsas – lai arī izklausīsies neparasti, taču tumšzaļas lapas ‘dendrobium nobilis’ orhidejai liecinās par to, ka apgaismojuma ir pārāk maz, attiecīgi tad, kad gaismas ir pietiekami – lapu krāsa būs gaiši zaļa.

Būtu jāizvairās augu pārvietot vai grozīt neilgi pirms ziedpumpuru atvēršanās, tā kā pēkšņa apstākļu maiņa var izsaukt pumpuru nobiršanu.

AUGSNE: Vispiemērotākais augam būs substrāts, kas labi novada ūdeni – piemēram, vidēja izmēra priežu mizu gabali. Ja varat nodrošināt, ka sekosiet līdzi laistīšanas biežumam, pārliecināsieties, ka augs netiek pārlaistīts, varat papildināt substrātu ar sagrieztu sfagnu (līdz 1/5 no kopējā substrāta sastāva) vai balto kūdru.

MĒSLOŠANA: Augšanas periodā (attīstoties lapām, saknēm vai ziediem) augs būs pateicīgs par papildu mēslojumu, tāpēc šajā periodā katrā laistīšanas reizē lietojiet zaļajiem augiem domātu

mēslojumu koncentrācijā 1:2. Mēslošanu nepieciešams pārtraukt rudens sākumā, kad jaunie kāti ir pilnībā nobrieduši.

LAISTĪŠANA: Šo orhideju nekādā gadījumā nedrīkst pārlaistīt – tas ir drošs ceļš pretī auga bojāejai, taču vienlaikus, izņemot miera periodā rudenī, nav vēlama arī augsnes substrāta izžūšana starp laistīšanas reizēm. Līdz ar to – vasarā laistīt būs nepieciešams biežāk, taču arī ziemā, apkures sezonā, it sevišķi, ja augi novietoti uz radiatorus apsedzošām palodzēm, substrāta izžūšana var notikt visai strauji. Nav vienota uzskata, vai ziemas periodā, kad dendrobiji zied, tiem nepieciešams samazināt laistīšanu. Iespējams, ka pavisam optimāls intervāls starp laistīšanas reizēm ziemā ir septiņas līdz pat deviņas dienas, taču jāņem vērā iepriekš rakstītais attiecībā uz substrāta izžūšanu, kas dažādos telpas apstākļos būs atšķirīgs. Dienās, kad augs netiek laistīts, tam var būt patīkama arī rasināšana no rītiem ar siltu mīkstu ūdeni.

Miera periodu ļoti ieteicams ievērot, kad esošie kāti pilnībā izauguši (to galā izaug maza vertikāla lapiņa). Līdzko izaugusi šī lapiņa, jāizskalo substrāts (augs kārtīgi jāsalaista ar tīru remdenu ūdeni un liekais ūdens jānotecina, tādējādi izskalojot mazās substrāta daļiņas starp lielākiem mizu gabaliem), jāpārtrauc auga mēslošana un miera periodā jālaista ievērojami retāk (substrātam starp divām laistīšanas reizēm jābūt sausam). „Sauso atpūtu” pārtrauc, kad augam sāk parādīties jaunas saknes. Neatsāciet laistīšanas par agru, kā arī atcerieties, ka augu nekādā gadījumā nevajag pārlaistīt – citādi (labākajā gadījumā) ziedu vietā veidosies ‘keiki’ jeb jauni patstāvīgi augi ar saknītēm un kātiem.

AUDZĒŠANAS SAREŽĢĪTĪBA: viegli kopjams augs.

Pat atkārtotu ziedēšanu panākt ir visnotaļ vienkārši – jums tikai nepieciešams balkons vai dārzs, kurā augam uzturēties vasaras mēnešos un rudenī – vienkārši tādēļ, ka augam nepieciešams nodrošināt temperatūras svārstības starp dienas un nakts temperatūru vismaz 8-10 grādu robežās. Kā arī nepieciešams ievērot miera periodu rudenī, kad esošie ziedkāti pilnībā izauguši un to galā izaug viena vertikāla lapiņa – tā signalizējot, ka kāts augšanu ir pabeidzis. Bez miera perioda ievērošanas augs neziedēs, bet veidos jaunus stādiņus jeb ‘keiki’. Vecos kātus nogriezt nav nepieciešams, jo tie kalpo kā barotne jaunajiem dzinumiem, turklāt daudzi no tiem uzzied arī atkārtoti.

Apkopojot var sacīt, ka auga viena gada dzīves cikls ir aptuveni šāds: pavasarī tas dzen jaunus kātus un saknes, kas vasarā turpina augt un sasniedz briedumu, rudenī tam nepieciešams miera periods, lai ziemā uz kātiem varētu sagaidīt ziedpumpurus un priecāties par burvīgajiem tropu auga ziediem, kad aiz loga laukā valda mērenā klimata siltāka vai bargāka ziema.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku mājas lapas lietošanas pieredzi. Lasīt vairāk