Hortenzijas ir izsmalcināti un eleganti ziedi, kas spēj padarīt jebkuru dārzu vai telpu pievilcīgu un krāšņu. Šie ziedi ir ieguvuši popularitāti visā pasaulē ar savām lielajām, daudzkrāsainajām ziedkopām, kas ir īsts dabas meistardarbs. Hortenziju noslēpumainība un skaistums ir apbrīnojams. Šajā rakstā apskatīsim hortenziju vēsturi, šķirņu daudzveidību, kultūras nozīmi un interesantus faktus, kas parāda, kāpēc šie ziedi ir tik iemīļoti.
Hortenziju vēsturiskā izcelsme
Hortenziju dzimtene ir Austrumāzija - Japāna, Ķīna un Koreja. Tiek uzskatīts, ka pirmās hortenziju sugas parādījās jau pirms 40 - 65 miljoniem gadu, kas norāda uz šo ziedu senatnīgumu. Japānā hortenzijas tiek audzētas vairāk nekā 1000 gadus, un tām japāņu kultūrā un mākslā ir īpaša nozīme. Japānas dārzi joprojām ir slaveni ar hortenzijām, un to ziedēšanas sezona ir nozīmīgs notikums, kas piesaista apmeklētājus no visas pasaules.
Eiropā hortenzijas parādījās 18. gadsimta beigās. Tās ieveda jūrasbraucēji un botāniķi, kuri piedalījās dažādās Āzijas ekspedīcijās. Vārds “hortenzija” ir cēlies no latīņu vārda “hortus” – dārzs – un tas simbolizē šī zieda piemērotību dārza kultūrai. Vēlāk, 19. gadsimtā, hortenzijas kļuva īpaši populāras Eiropas muižnieku dārzos un oranžērijās. To eksotiskā izcelsme un majestātiskās ziedkopas padarīja hortenzijas par prestižu simbolu.
Dažādas hortenziju sugas un to īpatnības
Hortenzijas ir daudzveidīgas – pastāv aptuveni 70 līdz 75 zināmas sugas, kas aug dažādos klimatiskajos apstākļos. Iepazīsties ar populārākajām sugām, kas bieži sastopamas dārzos:
- Liellapu hortenzija (Hydrangea macrophylla) – šī ir visplašāk pazīstamā suga, kas izceļas ar lielām, apaļām ziedkopām. To krāsas variē no zilas un rozā, līdz violetai un baltai. Īpaša šīs šķirnes iezīme ir ziedu krāsas izmaiņas, kas ir atkarīgas no augsnes skābuma līmeņa.
- Skarainā hortenzija (Hydrangea paniculata) – šī suga izceļas ar koniskas formas ziedkopām, kas sākumā ir baltas, bet pakāpeniski kļūst rozīgas. Skarainās hortenzijas ir izturīgākas pret aukstumu un ir piemērotas arī Latvijas klimata apstākļiem.
- Kokveida hortenzija (Hydrangea arborescens) – šī ir vairāk krūmam līdzīga suga ar mazliet mazākām ziedkopām nekā liellapu hortenzijai. Tomēr to baltie ziedi ir ļoti dekoratīvi, un krūms labi pielāgojas dažādiem klimata apstākļiem.
- Robainā hortenzija (Hydrangea serrata) – robainās hortenzijas ir mazākas nekā citi hortenziju veidi, bet tās ir lieliski piemērotas dārziem ar akmeņainu reljefu. Arī šī suga maina krāsu, balstoties uz augsnes pH līmeni.
Ziedu krāsas un to mainīgums
Viena no interesantākajām hortenziju īpašībām ir to spēja mainīt krāsu atkarībā no augsnes ķīmiskā sastāva. Šo fenomenu īpaši var novērot liellapu hortenzijām. Skābā augsnē (pH zem 6) ziedi mēdz būt zilgani, jo alumīnija joni tiek vieglāk uzņemti un integrēti ziedkopās, piešķirot tiem zilu nokrāsu. Savukārt neitrālā vai nedaudz sārmainā augsnē (pH virs 6) ziedi ir rozā vai pat sarkanīgi, jo alumīnijs vairs tik viegli neuzsūcas.
Šis fenomens ir viens no iemesliem, kāpēc hortenzijas ir tik populāras dārzkopības entuziastu vidū. Ir pat pieejamas īpašas augsnes piedevas, kas palīdz mainīt hortenziju krāsu, ļaujot dārzu padarīt vēl krāšņāku un skaistāku.
Simbolika dažādās kultūrās
Hortenzijām ir dažāda simboliskā nozīme dažādās kultūrās. Piemēram, Japānā hortenzijas ir pateicības un izpratnes simbols. Japāņi tic, ka hortenzijas atspoguļo cilvēka emociju dziļumu un mīlestības nevainīgumu. Senajā Ķīnā hortenzijas saistīja ar harmoniju un mieru, jo tās lielās, krāsainās ziedkopas tika uzskatītas par līdzsvarotu un dāsnu dabas dāvanu.
Savukārt Eiropā, īpaši Viktorijas laikmetā, hortenzijas simbolizēja lepnumu un iedomību, iespējams, lielo ziedkopu dēļ, kas atstāj majestātisku iespaidu. Mūsdienās hortenzijas ir kļuvušas par elegances un noslēpumainības simbolu, un tās bieži izmanto kāzu pušķos un dekorācijās.
Hortenziju kopšanas īpatnības
Lai hortenzijas labi augtu un skaisti ziedētu, ir svarīgi tām nodrošināt pareizu kopšanu. Hortenzijas mīl saulainas vai daļēji ēnotas vietas. Tieši saules stari dažreiz var apdedzināt jutīgās lapas. Tāpat tām nepieciešama regulāra laistīšana, īpaši vasaras periodā. Augsnes skābumam ir izšķiroša nozīme ziedu krāsas veidošanā, tādēļ dārzkopji bieži maina augsnes pH, pievienojot īpašus mēslojumu vai augsnes piedevas.
Hortenzijas ir arī jāsargā no salnām, jo tās pumpuri ir jutīgi pret strauju temperatūras maiņu. Piemēram, skarainā un kokveida hortenzija ir izturīgāka pret aukstumu un piemērotāka vēsākiem klimatiskajiem apstākļiem.
Interesanti fakti par hortenzijām
- Hortenzijas ir ļoti izturīgi augi, kas var ziedēt daudzus gadus, ja vien tiek pareizi kopti. Dažas hortenziju sugas var sasniegt pat 50 - 60 gadu vecumu.
- Dažās kultūrās hortenzijas tiek izmantotas ārstniecībā. Piemēram, japāņi gatavo tēju no robainās hortenzijas lapām, kuru uzskata par veselībai labvēlīgu. Tomēr šīs īpašības joprojām tiek pētītas.
- Hortenzijas ir toksiskas, ja tās lieto uzturā, jo satur cianogēnos glikozīdus. Tādēļ, audzējot hortenzijas mājās, jāuzmanās, lai bērni vai mājdzīvnieki neapēd hortenzijas ziedus vai lapas.
- Mūsdienās hortenzijas ir izplatītas ne tikai Āzijā un Eiropā, bet arī Amerikā un citos kontinentos. Tās pielāgojas dažādiem klimata apstākļiem, un šo ziedu šķirņu daudzveidība ļauj izvēlēties piemērotāko sugu jebkurai videi.
- Pateicoties lielajam ziedu izmēram un izteiksmīgajām krāsām, hortenzijas ir iecienīts dekors gan telpās, gan dārzos. Hortenziju ziedus bieži izmanto dažādās kompozīcijās, kā arī interjera dizainā, jo tie telpai piešķir elegantu, taču klasisku izskatu.
Nāc ciemos uz “Ziedu ekspresis”
Hortenzijas ir ne tikai skaistas un elegantas, bet arī ar bagātu vēsturi un interesantām īpašībām. Ļaujies šo ziedu burvībai savā dārzā vai mājokļa telpās kopā ar “Ziedu ekspresis”. Satiec mūs Buļlu ielā 45 - ziedu veikalā, vai arī pasūti ziedus mūsu interneta veikalā!